Mazda RX-8

pietro89, 27.05.2015, 09:42 « poprzedni - następny »

pietro89

27.05.2015, 09:42 Ostatnia edycja: 27.05.2015, 09:48 by pietro89
A więc.... RX-8 ma to do siebie że silnik wankla ma zupełnie inną charakterystykę więc lubi wyższe obroty.... Powinno się stosować kilka zasad jak np: procedura gaszenia, procedura rozruchu, odpowiedni serwis.... o tym niżej

Silnik jest małoobsługowy, lecz przy przebiegu ok 90 tys powinien przejść "remont" czyli wymiana wszystkich uszczelek i ogólny przegląd rotorów ( kpl uszczelek ok 5tys i występuje tylko ori ASO bądź poszukiwania tańszego kpl w UK ).... kompleksowy "remont" kosztuje ok 8tys o ile nie podejmiemy się robić go samemu.... Silnik po remoncie z gwarancją kosztuje ok 14tys zł ( koyot garage ), nowy silnik w ASO bez osprzętu 15tys zł... zostaje opcja silnika używanego ale to loteria
Olej w mazdzie polecany: Dexelia 5w30 i tego radziłbym się trzymać
Jeśli silnik nie rpzechodził żadnych przeglądów ani napraw i było o niego dbane może dożyć 150tys km a nawet w skrajnościach 200tys km lecz auto samo zachęca do :pałowania i realny przebieg przed awarią to ok120tys km
Ważne aby kontrolować stan oleju ( słabe uszczelnienia rotorów ze względu na budowę silnika ) zużycie ok 0,5l na 1000-1500KM to normalny wynik, wymiana zaś co 20tys km. Kable, cewki i świece co roku po zimie ( profilaktycznie )
Częstym manewrem jest wymiana rozrusznika na nowszy typ ( zapobiega to nadmiernemu zalewaniu świec )
Spalanie ok 18l na 100km i nie liczcie na mniejsze w mieście
Możliwa do założenia instalacja LPG ( jak do V6: dwie listwy wtryskowe po jednej na rotor... silnik dwurotorowy )
Ważne aby też zadbać o stan płynu hamulcowego ponieważ potrafi zgubić sprzęgło ( ten sam zbiorniczek-sprzęgło hydrauliczne oraz serwo)
Jak na japończyka dobrze wykonany środek, dość wysoka jakość materiałów
Cały wypas mało awaryjny
Co do mocy: posiadałem najsłabszą wersję 192KM ale sympatycznie to jechało... niestety Mazda nie trzyma mocy więc realne 175-180KM w podanej wersji otrzymamy
Przy zakupie pierwsze co sprawdzamy jak odpala na zimnym i ciepłym silniku ( musi odpalić na ciepłym za pierwszym razem po max 5-6sekundach! ) Jeśli mamy możliwość i czas mierzymy kompresję ( ok 5 odpuszczamy -  agonia ) wzorowe jest 7,6 a akceptowalne 6,5-6,8
Wyciągając bagnet olejowy możemy zobaczyć "masło".... luzik. Taka konstrukcja motoru.... w normalnym silniku oznacza zwykle uszczelke pod głowicą, tutaj takowej nie ma :P ale takie rzeczy raczej w okresie wiosenno jesiennym... serio, to typowe dla Rexa

A teraz użytkowo:

Procedura startu: Gdy auto już odpalimy nie zalecane jest robienie krótkich odcinków ( najlepiej rozgrzać ze 2min na postoju i zrobić 10KM.... wiadomo że się rozgrzeje i spali nadmiar dawki paliwa jaką otrzymał a to naturalna kwestia że za mocno są podlewane świece )

Procedura gaszenia: przed zgaszeniem wkręcamy auto na 2,5-3tys obrotów na 10-15sek aby spalił nadmiar paliwa i dopiero gasimy.... przy zdrowym motorze gwarancja że odpali po chwili przy ponownym odpalaniu... inaczej może się skończyć czekaniem na "odparowanie" nadmiaru paliwa

Większość RX ma seryjnie elektroszpere min 25% i aby aktywować długo trzymamy ESP off ( krótkie wciśnięcie wyłącza tylko ESP )

Tyle tak na szybko, w razie pytań postaram się coś wyskrobać ;)

EDIT:
Częstym ostatnio manewrem jest SWAP ... widziałem już swap na 1.8T (vw ) oraz 2JZ ( supra ) ... problemem nie jest sam swap lecz zgranie tego z komputerem który obsługuje w Rexie prawie wszystko ... aby działał cały wypas i zegary ... jednak jest do zrobienia ;)


bishop

Cytat: pietro89 w 27.05.2015, 09:42Silnik jest małoobsługowy, lecz przy przebiegu ok 90 tys powinien przejść "remont"
Jak on jest mało obsługowy patrząc na Twój opis to ja nie wiem jak nazwać nasze silniki  :D :D A już procedura odpalania i gaszenia to już w ogóle ewenement  :D :D
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.https://syntethic.artstation.com/
Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.http://fordtuning.pl/index.php/topic,6207.0.html

sseebbaa1

Wysokoobrotowe silniki są jak dla mnie super.
Ale nie wiem czy pogodziłbym się takimi ograniczeniami i z taką żywotnością silnika...

Ile taki RX-8 waży?
ST220 3.0 V6 226 KM ---> 265 KM  /  S-Max mk2 2.0 TDCi PowerShift 150 KM ---> 200 KM  /  Zaloguj się lub zarejestruj się za darmo żeby zobaczyć link.moje wcześniejsze Fordy

kubańczyk

te procedury to jakiś kosmos :D spalanie też nie rozpieszcza :( ale fura fajna, buda przepiękna też kiedy taką chciałem ;)

AtamanR1

Ale tak wgl czemu przesiadka na ST ? Mazda za slaba byla ?

pietro89

rex waży jak dobrze pamiętam niespełna 1300kg

Dlaczego jednak STek? komfort podróżowania ( więcej miejsca ), spalanie, mniejsze prawdopodobieństwo "zgonu silnika", i fakt jest taki że RX seria vs ST seria ... ST nie pozostawia złudzeń, choć mniej czuć to po kręgosłupie bo w RX wciska niesamowicie w fotel ;)

AtamanR1

I wiem juz wszystko ;) kurde jestem przed wyborem samochodu fakt jest taki ze bd robil okolo 5000 km rocznie bo siedze zagranica i potrzebuje czegos z jajem ;) trudno sie zdecydowac :/

pietro89

przy takich przebiegach rocznych RX-8 jest wprost idealne ;)

AtamanR1

Ale czy faktycznie to idzie tak fajnie ? Chodzi czy ma fajnego buta ? ;) tak z rolki jak idzie ja puscic to leci ?

pietro89

kręci się do 9tys obrotów a zaczyna żyć od 5.... ruszysz gdy wskazówki będą w pionie to pójdzie ;)